Tesco: Çocuk Emeği Suçlaması

Geçen yıl, 2.8 milyar sterlin kar eden şirket, haftada işçilerin 6 gün ve 54 saat çalıştığı ve karşılığında sadece 8.75 sterlin kazandığı bir tekstil firmasından, yüklü miktarlarda mal almakla suçlanıyor.

Tesco, İngiltere’nin en büyük market zinciri. Hazırgıda ve perakende alış-veriş için harcanan her 7 sterlinden 1’i bu firmanın cebine giriyor. Bu nedenle bugüne kadar defalarca, piyasada mal satın alırken yarattığı daha ucuza alım politikası eleştirildi. Daha fazla ürünü, daha ucuza, daha yüksek kar ile satabilmek için izlediği fiyat politikası sonunda firmayla çalışan diğer üreticileri, daha ucuza insan çalıştırmaya yöneltiyor. Bu da emek sömürüsüne ve çocuk işçiliğinin artmasına neden oluyor.

En son ABD Başkan Adayı Barrack Obama, Tesco’nun Patronu Sir Terry Leahy’e işçi hakları konusundaki tavrını ortaya koyan bir mektup gönderdi.

ABD’de yaklaşık 1.3 milyon üyesi bulunan Birleşik Gıda İşçileri Sensikası (United Food and Commercial Workers Union) lideri de, Tesco’nun hissedarlarını biraraya getiren olağan genel kurul toplantısında katılacak. Aynı toplantıda konuyu araştıran bir gazetecide firmanın utancını arttırmak için, elde edile veriler ve bilgileri sunacak.

Ayrıntılı Bilgi