8 – 14 Eylül 2002, Burhaniye – Ören

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı olarak çeşitli kurumların ve en başta sizlerin katkılarıyla bu yıl da, 10 kız ve 10 erkek çırağı yaz tatiline götürme olanağı bulduk. Anımsarsanız bir yıl boyunca sizlerin de katkıları ile bu tatil için birikim yapmıştık. Burhaniye-Ören Efem Tatil Köyü bu çabamızda bize iyi bir ev sahipliği yaptı. Tatil köyünün konumu, yeri ve sunduğu tatil olanakları, bizi de tatil için gelen çırakları da çok mutlu etti. Ama ısrarla altını çizmek istediğimiz bir kaç yönü var, çıraklara sunulan yaz tatili hizmetinin.

Çalışan çocukların arasında denizi gören çok az. Yüzme bilen bir-iki çırak da, köylerinin yakınındaki ırmakta çırpınarak kendi kendilerine öğrenmişler.

Öte yandan, Türkiye’nin nimetleri sıralanırken, “Güneş,kum,deniz.. Tam bir turizm cenneti” diye nitelendiriliyor. Çalışan çocuklar bu nimetten ne kadar uzak. Yaşamın yalnızca insanı tüketen yüzünü tanıyorlar. Toplumun çalışan çocuklara vefa borcunu ödemesi gerek.

Geçen yıl kız ve erkek çıraklarla “tatil keyfi”ni yaşarken, Mordoğan-Karaburun’da, orada tatilini geçiren bazı aileler merakla soruyordu: “Hangi okuldan bu çocuklar?!” Bu soru bile okuyan yaşıtlarının yararlandığı nimetlerden, çalışan çocukların hiç yararlanamamış olduğunun kanıtı.

Tatilde ve sonrası çırakların yaşam sevinci ve ufuklarının genişlemesi, yapılanın ne denli önemli olduğunu düşündürüyor. Hele ertesi yıl, yeni yeni çalışan çocukların bu güzelliği yaşaması dileği yok mu…

Nimetlerin paylaşılması. Vakfımızın kuruluş amaçlarının önde geleni, toplumdaki adaletsizliklerle başetmeye çalışmak, herkesin toplum olanaklarından yararlanmasının sağlanması. İnsana değer verildiğini gösteren başka ölçü var mı?

Sağlık hizmetlerinden, eğitim olanaklarından, sosyal hizmetlerden, çalışma hakkından vb yararlanmak insanca yaşamın göstergesi. Her çalışanın en doğal hakkı dinlenmek ve kendini yeni günlere hazırlamak. Bu hele çocuk olursa…

Çocukluklarını yaşama olanağı bulamayan, uzun çalışma günlerinde yalnız kalan ve “düş”süz, “oyun”suz bir çevrede bireysel kurtuluşunu arayan çalışan çocuklar. Onların iki kat dinlenmeye gereksinmeleri var. Yasalar da böyle diyor. Ama gelin görünki, uygulamada, neredeyse hiç izin yapmayanlar çoğunlukta

Bu ayıba bir gün bile dayanılamaz.


TEŞEKKÜRLER

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, Çırakların Tatil Keyfi 2002 projesinin gerçekleştirilmesinde katkıda bulunan aşağıdaki kişi ve kuruluşlara teşekkür eder :

  • Heilbronn ve Civarı Türk Kadınları Kültürümüzü Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği
  • Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklik ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü
  • Efem Tatil Köyü (Burhaniye – Ören)
  • Kamil Koç Otobüsleri
  • Vakfa gönül verenler
  • Çıraklara hakları olan izni veren işverenler

8 – 14 Eylül 2002, Burhaniye – Ören tatil resimleri için tıklayın.

Bağış yapmak için..!