2. Çalışan Çocuk Karikatürleri Yarışması

Basında Çocuk Emeği Çalışan Çocuklar Karikatür Yarışması

Prof.Dr. Nusret H.Fişek Anısına

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar

Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı

Prof.Dr.Nusret H.Fişek Anısına
2. ÇALIŞAN ÇOCUK KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI

Yarışmanın Konusu ve Amacı :

Yarışmanın konusu Çalışan Çocuk karikatürleridir. Yarışmanın amacı ülkemizin çalışma yaşamında yer alan çocuk emeği olgusunu ön plana alarak, çalışan çocukların çalışma yaşamlarını belgelemek, arşivlemek; karikatür sanatçılarını özendirmek ve onlara destek vermektir. Bu yıl kız çocuklarının çalıştırılması olarak belirledik.


Yarışmaya Katılım :

  • Yarışmaya tüm profesyonel ve amatör karikatürcüler, ÇALIŞAN KIZ ÇOCUKLAR* üzerine çizecekleri karikatürle katılabilirler.
  • Karikatürler A4 ya da A3 boyutlarında istenilen teknikle, siyah beyaz, renkli olarak çizilebilir.
  • Karikatürcüler, en çok üç orijinal karikatürle yarışmaya katılabilirler.
  • Yarışmacılar karikatürlerin arkasına ad-soyadlarını, telefonlarını, adreslerini ve e-posta adreslerini yazmalıdırlar.
  • Yarışmacılar, karikatürlerini, en geç 16 Ekim 2010 tarihine kadar “Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Vakfı – Selanik Cad. Ali Taha Apt. 52/4 Kızılay 06650 Ankara” adresine veya karikatur@fisek.org.tr adresine göndermelidirler.
  • Yarışmada tek BÜYÜK ÖDÜL 1000 TL ve kuruluşların plaketleridir. Ödül alan karikatür sanatçısı, 3 Kasım 2010’da Ankara’da açılacak sergiye davet edilerek sergi açılışında ödülünü alacaktır.
  • Seçici Kurul tarafından seçilip, karikatürleri katalogda yer alan karikatürcülere katalog ve katılım belgeleri gönderilecektir.
  • Karikatürler geri gönderilmeyecek ve basım yayın hakkı Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı’nın olacaktır.
  • Yarışma Sonuçları, 20 Ekim 2010 tarihinde fisek.org.tr ve nd-karikaturvakfi.org.tr internet sayfalarında ve basında yayınlanacaktır.

ÇALIŞAN KIZ ÇOCUKLAR*

Ülkemizde kadın erkek eşitsizliğinin köklerinden biri küçük yaşta çalışma yaşamında yer alma sırasında kendisini göstermektedir. Aileler kızlarını meslek edinsin diye değil, “çeyizini düzsün” (para kazansın) diye çalışmaya yollamaktadır. Buna karşın erkek çocuklarını işe göndermenin altında “altın bilezik” kazanması (yani meslek edinsin) düşüncesi vardır. Onun için erkekler, yaşam boyu çalışmakta; kızlar ise evlenince çalışma yaşamından ayrılmaktadırlar. Erkekler çoklukla kayıtlı çalışıp, çıraklık okullarına giderken; kızlar daha çok kayıt dışı çalışmaktadırlar. Ama kızlar, ekonomik güçlükler, hayırsız kocalar vb ile yeniden çalışma yaşamına dönmek zorunda kaldığında, niteliksiz olduklarından, düşük ücretlerle ve yıpratıcı koşullarda çalışmak zorunda kalmaktadırlar.

Ülkemizde kızların en çok çalıştığı sektör tarım sektörüdür. Tarlalarda, sebze bahçelerinde, fındık-pamuk-tütün vb toplama işlerinde yine kız çocuklarına rastlanmaktadır. Çobanlık yapan kızlar, bize hayvan bakım işlerinde de çoklukla kız çocuklarının emeğinden yararlanıldığını göstermektedir. Tarımdan sonra en çok kız çocuğunun çalıştığı sektör, tekstil sektörüdür. Burada makine başında, büyük işletmelerde kızlar görülebilmektedir. Ayrıca halı dokuma, konservecilik, yaşlı-çocuk bakımı, kuaför, ev hizmetleri, hediyelik eşya yapımı-satımı ve çöp toplama işlerinde de kız çocuklarına rastlanabilmektedir.

Kötü koşullarda ve geleceği olmayan bir çalışma yaşamı, kız çocukları için bir işkence haline dönüştürmektedir. Kız çocuklarının büyük ölçüde okula da gönderilmediği düşünüldüğünde, kızlar için küçük yaşlarda evlenmek, onlar için bir yazgı haline gelmektedir. Kendisinin oyun oynaması gereken yaşta, çocuğunu kucağına almaktadır.

Tek çözüm tıpkı erkekler için söylendiği gibi, kızların da, bir meslek edinmek amacıyla eğitimleri sürdürmeleri ve bir meslek sahibi olduktan sonra, büyüdüklerinde çalışmaya başlamalarıdır.


Değerli Çocuk Dostları

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı ile Karikatür Vakfı “Çalışan Çocuklar” konulu bir karikatür yarışması düzenlemiştir.

Çocukların küçük yaşta oyun ve kendini geliştirme olanaklarından yoksun kalmalarına; çalışmak ve kendi yaşamını kurtarmak gibi büyük bir sorumluluğu yüklenmelerine sizler gibi karşıyız. Onların yerinin 18 yaşına kadar eğitim olduğunun bilincindeyiz. Bunun için geniş çabalar içindeyiz. Ama bu sağlanana kadar da çalışan çocukların yanında olmak, onlara dostluğumuzu ve tüm desteğimizi vermek ödevimiz…

Çalışan çocukların iş yaşamlarını konu alan karikatürleri yarıştırarak, karikatür sanatçılarının ve kamuoyunun dikkatini bu alana çekmek istiyoruz. Oluşan arşiv, hem albüm olarak yayınlanacak ve hem de fisek.org.tr internet sitesinde sürekli olarak sergilenecektir. Bu yarışmanın ürünleri, çalışan çocukları esirgeme mücadelemize destek olacaktır. Ortak mücadelemizle bir gün ortadan kalkacak olan çocuk emeğini belgelemek ve tarihe iz bırakmak da bu yarışmanın önemli amaçlarından biri.

Çevrenizdeki çalışan çocuğa duyarlı karikatür sanatçılarına ekte gönderdiğimiz yarışma şartnamesini duyurabilirseniz, bizi mutlu edersiniz. Her şeyin bugünkünden daha güzel olduğu bir dünyaya ulaşılması dileğiyle, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

2. Çalışan Çocuk Karikatürleri Yarışması Sonuçları

2. Çalışan Çocuk Karikatürleri Yarışması Sergisi