Çocuk Emeğinin Coğrafya Atlası

Dünyanın her köşesinde çocuklar çalışıyor. Hafif işlerden en tehlikeli işlere; “masum” kabul edilen ailesine yardımdan, kabul edilemez “en kötü biçimdeki” çalışmalara kadar.

Çocuk emeğini yalnızca onun, ailesinin, onu çalıştıran işverenin sorunu olarak görürsek yani bireysel düzeyde bakarsak, bu sorunu aşamayız. Çocuk emeği sorunu sosyal bir olgudur; öncelikle onun emek ürünlerinden yararlanan tüm toplumu ilgilendirir.

Fişek Enstitüsü’nün çocuk emeğine ilişkin çalışmaları 25. yılına girmiştir. Bu kapsamda, “Çocuk Emeğinin Coğrafya Atlası” başlıklı bir araştırma hazırladık. Bu çalışmada, değişik ülkelerde, çocuk emeğinin, çalıştırıldıkları sektörlerden yaş dağılımına; çalışma koşullarından istatistiklere kadar çeşitli bilgilere yer verilmektedir. Bunu yaparken, kaynak göstermeye özen gösteriyoruz. Özellikle gelişmiş ülkeler konusunda elimizde kaynak bulunmamaktadır. Sizden dileğimiz, bu çalışmanın güncelleşmesi ve zenginleştirilmesi adına, çocuk emeği konusunda elinize geçen yayın, gazete haberleri ve hatta gözlemleri bize iletmeniz.