Sokakta Yaşayan Çocuklara Yönelik Hizmet modeli

“Yeni bir çocuk koruma modeli”
16.06.2005 12:18
İSTANBUL (İHA) – İstanbul Valisi Muammer Güler, “Biz 20 trilyonluk bir bütçeyi sokak çocukları için ayırdık” dedi.

Sokakta Yaşayan ve Çalıştırılan Çocuklara Yönelik Hizmet Modeli Eş Güdüm Toplantısı, Maslak Princess Otel’de başladı. Toplantıda İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Muammer Güler, BM Çocuk Hakları Komitesi üyesi Nevena Vuckovıc ile çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda Türkiye valileri adına bir konuşma yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, “1950’de başlayan göçle birlikte, halkın devletten beklentileri artmış oldu. Göç ve çarpık kentleşme, toplumun sosyal ve ekonomik dengesini bozdu. Bununla birlikte girilen sıkıntıların sonunda çocuklar ya sokağa bırakıldı ya da evlerinden kaçtı. Sokaktaki çocuklar da aradıkları sevgiyi, hayal dünyasında bulmak için uyuşturucu ve uçucu madde bağımlısı oldu” dedi. Güler konuşmalarına şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’de 6 bin sokakta yaşayan, 3 bin çalıştırılan ve 296 tecavüze maruz kalan sokak çocuğu mevcut. Yapılan çalışmalar sonunda, hizmet şeklinin uygulamaya hazır olduğu uygun görülmüştür. Biz 20 trilyonluk bir bütçeyi sokak çocukları için ayırdık. Ayrıca sokaktaki çocuklar için Çocuk Evleri Projesi’ni hayata geçirdik. Fakat bunları şu anda tam anlamıyla uygulayamıyoruz.”

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) öncülüğünde düzenlenen ve 2 gün sürecek “Yeni Bir Çocuk Koruma Modeli” konulu konferansa, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun katılımı bekleniyor.

Ayrıntılı Bilgi