Çocuğun İnsan Hakları Ödülü

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, geçen yıl başlattığı uygulamayı sürdürerek, bu yıl da “Çocuğun İnsan Hakları Ödülü”nü vermiştir. Geçen yıl çocuk emeğine ilişkin yayınları dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi ve çocuk gelinler alanındaki çalışmaları nedeniyle Uçan Süpürge Derneği’ne bu ödül verilmişti. Bu kez, sanayide çalışan çıraklara, barınma, beslenme ve eğitim olanakları sağlayan, “Akdeniz Sanayi Kültür Merkezi” çalışması nedeniyle, bu ödülün Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi kararlaştırılmıştır. Emeği geçenleri kutluyoruz.

Ödül, geçen yıl olduğu gibi, 3 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenen Prof.Dr.Nusret H.Fişek’i anma etkinlikleri kapsamında, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr.Mustafa Akaydın tarafından alınmıştır.

Başkan Mustafa Akaydın, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Nusret Fişek’i anma etkinliklerinde bulunduğu ve burada bir ödül aldığı için çok mutlu olduğunu dile getirmiştir. Kendisinin de Prof.Dr.Nusret H.Fişek’in öğrencilerinden olduğunu ve 1983 yılından önce Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren her bir öğrencinin “en çok sevdiği öğretmeninin Nusret Fişek olduğunu” söylemiştir Üstelik öğrencisi olmanın ötesinden, benim kendisiyle ve eşi Perihan hanımla çok özel anılarım vardır. Başkan Akaydın, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çıraklar için yürüttükleri gençlik merkezi çalışmasının bir çok insanın ortak emeği olduğunu ve Prof.Nusret H.Fişek’in izinden giden bir Vakıf tarafından ödüllendirilmiş olmalarının kendileri için çok anlamlı olduğunu açıklamıştır.