Çıraklar Yaşıtları Gibi Tatilde

Çalışan çocuklar, yaşıtları öğrencilerden çok farklı koşullarda yaşıyorlar.
Bu farklılıkların başında, öğrencilerin, serbest zaman bulabilmeleri, parklarda, okullarda oynayabilmeleri; çalışan çocukların ise bunlara ayıracak zaman ve enerjilerinin bile olmaması.. Ama üretimine katıldıkları vergilerle, parkların, okulların yapılmasına da katkıda bulunuyorlar. Yani nimeti üretiyorlar; ama ondan yararlanma noktasına gelince elde kocaman bir sıfır kalıyor.
Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, çocuklara yönelik sosyal politikalar yani eşitsizliklerin giderilmesi üzerinde çalışıyor. Bu eşitsizliklerin kaynaklarını, örneklerini ve giderilme yollarını ortaya koymaya çalışıyor.
Yaşıtları öğrenciler yaz tatili yaparken, doğanın nimetlerinden yararlanırken; çıraklar, hakları olan ücretli tatilden bile yararlanamıyorlar. Vakıf 4 yıldır 10 kız 10 erkek çırağı deniz kenarında 1 haftalık yaz tatiline götürerek; bu eşitsizliğe dikkat çekmeye çalışıyor. Buna nimetlerin ve standartların paylaşılması istiyor.
Eylül’ün ilk haftasında bu örnek girişimden yararlanan çıraklar, gönüllerince bir hafta geçirecekler. İş disiplini yok, gürültü yorgunluk yok, zorluklar yokluklar yok; deniz, kum, güneş, motor gezisi ve açık büfe yemek var.
Çıraklar yaşadıklarını, tattıkları nimetleri arkadaşları ve ustalarıyla da paylaşıyorlar. Onlarda da kendi olanaklarını zorlayarak tatil yapma isteği uyandırıyorlar. Bir usta soruyor: “Bizim çıraklığımızda neredeydiniz? Neden birileri de bizim elimizden tutup tatile götürmedi? ” Bunu dedirtmemek toplumun elinde.
[ Ayrıntıları okumak için tıklayın ]