Çine Olimpiayatlar Konusunda Çocuk Emeği Uyarısı

Playfair Alliance’nin raporuna göre, 2008 yılında Çin’de yapılacak olimpiyatlar için çocuk emeği kullanılarak lisanslı ürünler imal ediliyor.

Araştırma, 12 yaşında çocukların üretim için kullanıldıklarını ortaya koyuyor. Olimpiyatlar için üretim yapan fabrikalarda çalışan işçiler, saatte 14 penny(30 cent) kazanıyor ki bu Çin’deki asgari ücretin yarısına karşılık geliyor. Bazı işçiler, 7 gün boyunca günde 15 saat çalıştırılırken, iş verenler istihdam verilerini gizli tutuyor ve işçileri konu ile ilgili yalan söylemeleri konusunda zorluyorlar.

Playfair, konfeksiyon ve spor giyim endüstrisinde çalışma koşullarını iyiliştermeyi hedefleyen 3 tane uluslararası teşkilatı bir arada topluyor: The Clean Clothes Campaign(Temiz Elbise Kampanyası), The International Trade Union-ITUC- Confederation( Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu) ve The International Textile, Garment and Leather Workers’ Federation (Uluslararsı Tekstil, Kumaş ve Deri İşçileri Federasyonu).

Çok uluslu üreticiler ve perakendeciler imajlarının istihdam şartları nedeniyle bozulmasından son derece korkuyorlar. Nike firması İngiliz Futbol Ligi için ürettiği el yapımı ayakkabıların imalatını Pakistan’da çocuk emeği kullanımı gerekçesiyle bir süre durdurdu ve yenile tekrar faaliyete başladı.

Çin’in Guangdong ve Shenzhen bölgelerinde, Olimpiyat malzemeleri üreten fabrikalarda, gerçek kimliklerini gizleyerek çalışan araştırmacıların verdiği rapora göre üreticilerden biri, yanında 20’den fazla çocuğu sabah saat 7.30’dan akşam saat 10.30’a kadar çalıştırmakta ve asgari ücretin yarısından az bir para ödemektedir.

Oyunlar için 50’den fazla ürünü imal etmeye lisanslı olan bir Shenzhen firması söylenenelere göre, kendilerine gönderilen müfettişleri sahte ücret belgeleriyle kandırmaktaydı. Playfair, bu fabrikadaki işçilerin sağlık ve güvenlik koşullarının kötü olduğundan ve hatta yangın tehlikesi, kimyasallara temas etmekten kaynaklanan deri hastalıkları ve tozlardan kaynaklanan solunum sıkıntılarıyla karşılaştıklardan söz etti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi,(International Olympic Committee-IOC-) Londra’da yapılacak 2012 yılındaki olimpiyatlar ile ilgili ilerleme raporu konusunda bilgi almaya geldiği sırada, Playfair yetkilileri eğer önlem alınmazsa Londra Olimpiyatları için de aynı riskin bulunduğundan bahsettileri.

Playfair’in İngiltere temsilcilerinden Labor Behind The Label’den Maggie Burns, Londra olimpiyatları için bir logoya yaklaşık 788,000 USD harcandığını ve eğer gerçekten istenirse sömürüden arınmış bir olimpiyat gerçekleştirilebileceği konusunda teminat verilebileceğini söyledi.

Ayrıntılı Bilgi