ABD’DE IOWA EYALETİNDE ÇOCUK EMEĞİ

istihdam yasalarını çiğneyen 9,000’den fazla ihlal yaptıkları gerekçesiyle, IOWA eyaleti Baş Savcısı tarafından itham edildiler.Yetkililerin, 16 yaşından küçük çocukları çalıştırdıkları ve onları kıyma ve kesme makinaları gibi son derece tehlikeli aletlerle çalışmaya mecbur bıraktıkları ortaya çıktı.

Yapılan koğuşturmada, 400 kaçak işçinin varlığı tespit edilmişti. Bunlardan 32’si 18 yaşının altında, 7’si ise 16 yaşının altındaydı. Çocukların kesici makinalarla çalışmak dışında klor çözeltileri ve donmuş karbondioksit gibi tehlikeli kimyasallara sunuk kaldıkları belirlendi.

Her işçinin, hergün maruz kaldığı kanun dışı uygulmalar toplandığı zaman, 9,311 sayısı bulunduğundan, firmanın patronları ve yöneticileri bu ihlaller çerçevesinde suçlamalarla karşılaşacaklar. Firmanın patronları, kaçak işçi çalıştırıldığından haberdar oldukları ve çocuk işçilerin çalıştırıldığını bildikleri için, ağır yaptırımlarla yüzleşecekler.

Yaplan basın toplantısında savcı Tom Miller, 26 yıllık kariyerinde kaçak çalıştırma konusunda gördüğü en büyük olayın bu olduğunu söyledi.

Chaim Abrams adlı şirket yöneticisi, çalışanların, kendilerine sundukları dökümanlarda, kendilerini 18 yaşından büyük olarak gösterdiklerini iddia etti. Bu konuda sahte dökümanlar hazırlanmışsa, bunun kendi suçları olmadığını belirtti. Ancak savcı, şirketin bilinçli olarak, çalışanları sahte belge düzenlemek konusunda teşvik ettiğini iddia etti.

20 çocuğun avukatlığını yapan Sonia Parras ise, 14 yaşında bir çocuğun 18 yaşın altında olduğunu görmenin zor olmadığını, ayrıca bu olanların defalarca tekrar ettiğini söyledi ve sanıkların konudan haberdar olduklarını yineledi.

Ayrıca savcılığın edindiği bilgiye göre, fazla çalışma karşılğında çalışanlara para da ödenmiyordu.
KansasCity
Henry Jackson

Ayrıntılı Bilgi