Yeni Çocuk Yuvaları

Yeni çocuk yuvaları açılacak
29.06.2005 09:05 – Bu haber 2157 kişi, Mynet Haber bugün 339.611 kişi tarafından okundu
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) tarafından bu yıl ve 2006’da toplam 13 yeni çocuk yuvasının hizmete açılmasının planlandığı bildirildi.

SHÇEK Genel Müdürü İsmail Barış, kuruma bağlı 95 yuvada 9 bin 609 çocuğa hizmet verdiklerini belirterek, 2006 yılı sonuna kadar hizmete girmesi düşünülen yeni yuvalarla birlikte çok daha fazla sayıda çocuğa ulaşabileceklerini söyledi.

Barış, kurum olarak, sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları veya doğrudan ihmal ve istismar nedeniyle korunmaya ihtiyaç duyulan toplam 20 bin çocuk ve gence, yetiştirme yurtları ile çocuk yuvaları aracılığıyla yatılı bakım hizmeti verdiklerini kaydetti.

SHÇEK’in, sosyal devletin sorumluluklarının yerine getirilmesinde yaşamsal öneme sahip kurumların başında geldiğini vurgulayan Barış, şöyle konuştu: ”Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın, geleceğe güvenle bakan, kendini ifade edebilen kişiler olarak yetişmelerinin sorumluluğunu hep beraber üstlenmeliyiz. Toplumsal yapıdaki hızlı değişim süreci nedeniyle bugün her zamankinden daha fazla SHÇEK’e destek vermeye ve toplumla bütünleşmeye ihtiyaç duyuluyor.”

Genel hizmet politikaları gereğince, korunmaya muhtaç çocukların mümkün olduğunca kurum bakımından uzak tutularak, öz ailelerinin yanında desteklenmesine çalışıldığını ifade eden Barış, ”Çocuklarımızın sağlıklı gelişmelerini ve kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek güven sağlayacak, sosyal ve maddi ihtiyaçlarını karşılayacak sıcak bir aile ortamında bakılmalarını sağlayacak çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

Ayrıntılı Bilgi