Tanzanya: Çocuk Emeği Kampına Dönen Pazaryeri

Ağır yüklerin altında ezilmeleri yetmiyormuş gibi, hakaretlere maruz kalıyorlar, aşağılanıyorlar, tatminsiz müşteriler tarafından dövülüyorlar ve bazen bütün gün boyunca kursaklarına tek bir lokma girmeden çalışıyorlar.

Arusha Rotary Klübü tarafından inşa edilen modern pazar, 131.000 USD’ye mal olmuş. 2700 metrekare alan üzerine kurulu olan pazarda, 600’den fazla 5-16 yaş arasında çocuk çalışıyor.

Yoksulluk, sınırlı fırsatlar, ilgisiz ana-babalar ve baskı çocukların kendilerini köle gibi kullandırmalarına neden oluyor.

Birçok yetişkin müşteri, pazardan satın aldıkları yiyecek dolu torbaları kiraladıkları bu çocuklara evlerine kadar taşıtıyor. Bu işin karşılığnda ise taşınan uzaklığa ve yükün ağırlığına bağlı olarak yaklaşık 200-500 Tsh. para alıyorlar.

Çocuklar diğer taşıma yöntemleri ile karşılaştırıldığı zaman oldukça ucuz. Elde tekerlekli sepetle taşıma için 1500, motorlu pikaplarla taşımak için ise 3000 Tsh. vermek gerekiyor.

Tengeru Pazarı’nın patronu Mizambwa Mkude, çocuk emeğinin pazarda giderek arttığını ve rekor denebilecek seviyeye geldiğini söyledi.

Samuel Kaaya adlı sosyal hizmet uzmanının söylediklerine bakılırsa bu çocuklar pazarda her bakımdan sömürüye açıklar ve bu durum onların sağlık, güvenlik ve ahlaklarını son derece olumsuz etkiliyor. Kaaya, Arusha bölgesindeki sosyal ve iktisadi koşullarında durumu kötüleştirdiğini belirtiyor.

Ayrıntılı Bilgi