Nijerya’da Yeni Doğmuş Bebekler Satılıyor

polis tarafında kurtarılmıştı. Yapılan baskında, ülkedeki en önemli çocuk kaçakçılığı olaylarından biri ortaya çıkarılmıştı. İki katlı bina, şehrin Uwani bölgesindeki tozlu sokaklardan birinin üzerinde yer alıyordu. Gün boyunca sessiz görünen bu esrarlı bina konusunda çevredeki komşular da tedirgin olmuştu.

İstenmeyen hamilelikler yaşayan genç kızlara yardım etme söz vererek onları kandıran bir doktor, tutuklu olarak yargılanıyor. Bu iki katlı hastane görüntüsündeki binaya, doğum yapacakları tarihe kadar kilitlenen kızların bebekleri, yaklaşık 170 USD karşılığında zorla ellerinden alınıyor.
Daha sonra aynı bebekler, 2,500-3,800 USD arasında değişen fiyatlarla başka çocuk kaçakçılarına satılıyor. Bir günlük bebeği satın alarak Lagos’a kaçırmaya çalışan orta yaşlı bir kadın yakalanınca, işin başındaki jinekolog hekim de yakalanmış oldu.
Konunun ayrıntılarının ortaya çıkarılmasında, 18 yaşındaki genç bir kızın başından geçenleri olduğu gibi anlatması, oldukça etkili oldu. Bebeğini aldırmak için gittiği klinikte, önce bir iğne yapılarak uyuşturulduğunu, daha sonra ise ailesiyle görüşmek istediğinde tokat yediğini, kendisi ile aynı durumda olan diğer 19 kızla birlikte bir odaya kapatıldığını ve tecavüze uğradığını söyleyen genç kız, bir hafta sonra yapılan polis baskını sırasında kurtarıldı.
Kızların bazıları, fakirlik nedeniyle bu kliniklerde çocuk doğurduktan sonra satılmalarına göz yumuyor. Baskın yapılan kliniklerden birinde, 3 yıldır bu ortamda kalan bir kadın ele geçirildi. Nijerya’da çocuk kaçakçılığı, oldukça sık rastlanan bir suç. Bu işin içerisinde önemli rantların olması bu suçun önüne geçilmesini engelliyor.
Satılan çocukların önemli bir bölümü başka ülkelere kaçırılıyor ve burada kimsesiz çocukların barındırıldığı evlere satılıyor. Bunlar daha sonra büyüdükleri yerlerde zorla çalıştırılıyor veya fuhuşa zorlanıyorlar.
Bazen insanlar bu klinklerden evlatlık edinmek üzere bebek alıyorlar. Ancak ödedikleri paranın nereye gittiğini bilmiyorlar.

Enugu, Nijerya
AFP

Ayrıntılı Bilgi