Kızını Okula göndermek İstemeyen bir babanın sözleri

Haydi kızlar kocaya

Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği ‘Haydi Kızlar Okula’ kampanyasına destek veren uluslararası kuruluşlardan UNICEF’in İletişim Dairesi Sorumlusu Rachel Beck, uygulamayı yerinde görmek için Van’ın ilçe ve köylerinde incelemelerde bulundu. Rachel Beck ile UNICEF Türkiye Bürosu Saha Sorumlusu Sinem Akay’ın da içinde bulunduğu heyet, Van’ın Özalp İlçesi’ne üç kilometre uzaklıktaki Tepedam Köyü’nde kızlarını okula göndermeyen ailelerle görüştü.

Bizi zorlamayın

İlk olarak 13 yaşındaki kızı Dilek’i okula göndermeyen Ali İhsan Öztaşçı ziyaret edildi. Kızının 13 yaşında olduğunu, okuma yaşının geçtiğini, bu nedenle okula göndermeyeceğini belirten baba Öztaşçı, ‘Kızım, 15 yaşına geldiğinde zaten evlenecek. Bizim buralarda adet böyledir. Evde annesine yardım etmesi lazım. Beni hapse atsalar dahi kızımı okula göndermem. Zaten hapis hayatı yaşıyoruz. Ne kadar da bilgili olursa olsun kızımı okula göndermiyorum, bizi zorlamayın’ sözleriyle herkesi şaşırttı.

Kursa razı oldu

Yetkililerin uzun çabaları sonucu Ali İhsan Öztaşçı, ikna olmadı. Bu sırada, Dilek Öztaşçı’nın dayısı Cafer Deniz de yeğeninin okula gönderilmemesi konusunda Öztaşçı’ya destek verdi.

Buna rağmen Haydi Kızlar Okula Kampanyası Van İl Danışmanı Bahri Yıldızbaş ve diğer yetkililerin ısrarlarını sürdürdü. Heyetin ısrarı üzerine Ali İhsan Öztaşçı ve dayı Deniz, Dilek Öztaşçı’nın, okula olmasa da okuma yazma kursuna gitmesine razı oldu. (AA)

Ayrıntılı Bilgi