İngiltere: Yaz Tatili, Çocuk Emeği ve Çocuk Çeteleri

Saygın ingiliz yayın kuruluşu BBC’nin verdiği son habere göre, uzun sürecek olan yaz tatiline girmeye öğrenciler hazır. Johnathan Pearce ise konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Kendi çocukluğunda yazın okul tatil olduğunda ailesinin yanında tarlada çalıştığını söylüyor. Belirli bir miktar cep harçlığını çıkardığını ve arta kalan vakitlerinde de arkadaşlarıyla oynadığını belirten Pearce, çalışmalarının sağlıkları ve gelişimleri için olumsuz bir etki yaratmadığını tam tersine boş kalmadıkları için canlarının sıkılmadığını ifade ediyor.

Son yıllarda çocuk emeği ile mücadele konusunda uygulanan sert yaptırımlar nedeniyle, kendisinin çocuk yıllarında yaptıklarının bugün çocuk işçilik sayıldığını belirten Pearce, çocukların yazın zamanlarını boş geçirmemeleri için yapılması gereken yatırımın maaliyetinin giderek arttığını ve her geçen sene daha fazla çocuğun aylaklaştığını ve sokaklarda dolaştığını sözlerine ekliyor.

Birçok çocuğun sokakta dolaşırken boşluk nedeniyle, kendinden yaşça daha büyük çocuklardan etkilendiğini ve çeteleşmenin arttığını söyleyen eğitim uzmanı Pearce, uygun koşullar sağlandığı takdirde çocukların bir iş öğrenmelerinin yararlı olacağı görüşünü savunuyor.

Diğer taraftan çocuk işçiliği ile mücadele eden aktif gruplar ise, çocukların çalıştırılmaları durumunda sömürünün engelenmesinin mümkün olamayacağını tarihin ıiığında görmenin mümkün olduğunu savunuyorlar. Haklı olarak, yeniden çocukların çalışmalarının yasalarla engellenmemesi durumunda, sömürü ortamının yeniden hortlayacağını belirtiyorlar. Çocuklara boş zamanlarında oyun alanları yaatmak ve becerilerini geliştirmenin ise devletin ve yerel yönetimlerin işi olduğunu önemle vurguluyorlar.

Ayrıntılı Bilgi