Çocuğunu Okula Göndermeyene Uygulanan Ceza

Kızını okutana ödül okutmayana ceza

Şirvan

Siirt’in Şirvan İlçesi Kaymakamlığı, kız çocuklarını okula gönderenleri ödüllendirirken, göndermeyenlere ceza kesiyor.

Şirvan Kaymakamı Davut Gül, yaklaşık 1.5 yıl önce atandığı ilçede, Milli Eğitim Müdürlüğü görevlileriyle ilçeye bağlı 56 köyü tek tek dolaşıp, ailelerin kız çocuklarını okula göndermeleri için çaba gösterdiğini söyledi.

Aileleri ikna etmek için uzun süre uğraştığını belirten Gül, sonuç almakta güçlük çektikleri için son çareyi ödül ve ceza yöntemlerini uygulamakta bulduğunu söyledi.

Gül, bu kapsamda, okul çağındaki çocuklarını eğitimden mahrum bırakan 190 aileye 170 bin YTL para cezası verdiklerini bildirdi.

Kaymakam Gül, kız çocuklarını okula gönderen ailelere ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan 700 bin YTL ödül dağıttıklarını söyledi.

“YİBO’DA TEK KIZ ÖĞRENCİ YOKTU”

Çalışmalarından önce Şirvan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) öğrenim gören kız öğrencinin bulunmadığına dikkat çeken Gül, şöyle devam etti:

“Kız çocuklarını dağılan tesbih taneleri gibi tek tek topladık. Aileleri ikna etmekte çok zorlandık. Bütün köyleri dolaştık. Ailelerle görüştük. Bizim için o çocukların eğitime kazandırılmaları en büyük görevdi. 1.5 yılda bin 150 kız öğrenciyi eğitime kazandırdık. 1 yıl önce kız öğrencinin bulunmadığı YİBO’da şimdi 88 kız çocuğu okuyor. Hedefimiz YİBO’da kız sayısını önümüzdeki yıl 200’e çıkarmak. Bu arada YİBO’daki kız öğrencilere her ay kaymakamlık bütçesinden 50 YTL burs veriyoruz.”

“İÇME SUYUNDA ÖNCELİK TANIYORUZ”

Gül, yürüttükleri “İçme Suyu Projesi”nde, en fazla kız çocuğunun okula gönderildiği köylere öncelik tanıdıklarını söyledi.

Su sıkıntısı yaşanan 30 köyden 16’sına bu yıl içme suyu verileceğini belirten Gül, “Okullaşma oranı en yüksek olan köyler, diğer köylere oranla daha erken içme suyuna kavuşacak” dedi.

Öte yanda, kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak için “Kitap oku altın kazan” kampanyası başlattıklarını işaret eden Gül, “3 kitap okuyan ve özetini çıkaran öğrenciye çeyrek altın veriyoruz” diye konuştu.

“10 ÇOCUK DOĞURMAKTAN KURTULDUK”

Şirvan YİBO 7. sınıf öğrencisi Saadet Evce, okula gönderilmeyen kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiğini belirterek, “Biz 10 çocuk doğurmaktan ve tarlada çalışmaktan kurtulduk. YİBO’da olmaktan çok mutluyum” dedi.

7. sınıf öğrencisi Sadiye Buşur da ailesinin, kendisini para cezası ödememek için okula göndermek zorunda kaldığını söyledi.

Ayrıntılı Bilgi