Afganistan’da Çocukların Satılması Endişe Veriyor

Afganistan’da bulunan özgür İnsan Hakları Komisyonu(AIHRC); Herat, Kunduz ve Takhar’dan gelen kızların satılmasının ciddi bir sorun olduğu görüşünde.

Bu yılın ocak ayında Herat bölgesinde Shaydayee kampında yaşayan evsiz bir aile 4 aylık ikiz kızlarından birini 40 Amerikan doları karşılığında satmıştı.

27 Ocak 2008’de ise Kunduz bölgesinde yaşayan 9 aylık bir kız bebeği 20 Amerikan doları karşılığında satılmıştı. Ailenin çok fakir olmasının yanında, ebeveynlerin ikisi de yürümek konusunda engellere sahipti.

Takhar bölgesinde ise yerel valiye iletilen bilgiye göre bir başka aile 9 aylık kızını 240 Amerikan dolarına 28 Ocak günü sattı.

3 olayda da satılan çocukların kız olması oldukça dikkat çekici ve endişe verici.

Aileler, yanlış birşey yapmadıklarını ancak içinde bulundukları zor koşulların kendilerini buna zorladığını iddia ettiler. Çocukları satın alanlar da yanlış bir iş yapmadıklarını tam tersine çocukları içinde bulundukları sefaletten kurtardıklarını söylediler.

26 milyonluk Afgan nufüsunun yarısını oluşturan 0-18 yaş arasındaki çocukları korumak için hiçbir kanun bulunmadığı gibi satılmaları, kaçırılmaları konusunda da hukuki bir yaptırım bulunmuyor.

Afganistan’ın da imzalamış olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin 35. maddesi, çocukların satılması ve kaçırılmasını önlemek konusunda devletlere büyük sorumluluklar yüklemektedir.

Afganistan, İnsani Kalkınma Endeksinin yayınladığı 2007 yılı raporuna göre de dünyanın en az kalkınmış 5. ülkesi olma konumundadır.

Ayrıntılı Bilgi