ABD’den Çocuk Eliyle Yapılan Halıya Ambargo

Ticaret Bakanı Jairam Ramesh, ABD’nin ülkede üretilen el yapımı halıları yine büyük bir ihtimalle çocuk emeği ürünü olarak nitelendireceğini söyledi. ABD geçen yıl yasa haline getirilen bir metin gereği her yıl kamuoyunun bilgisine ülkeye ihraç edilen mallar ile ilgili çocuk emeği kullanılmış olma ihtimali bulunanları herkesin bilgisine sunuyor.

2006-2007 yılı için Hindistan’ın el yapımı halılardan elde ettiği gelir yaklaşık 800 milyon USD değerinde ki bu paranın %50’sini ABD’ye satılan halılardan elde edilen hasılat oluşturuyor. Almanya ise diğer en büyük pazar ve onlarda yaklaşık elde edilen ihracat gelirlerinin %20’sini teşkil ediyor. Yaklaşık 2 milyon kişinin bu endüstride özellikle Varanasi, Mirzapur, Bhadohi, Shahjahanpur, Srinagar ve Jammu yerleşkelerinde çalıştığı biliniyor. Hindistan dünya el yapımı halı ticaretinin %35’ini elinde tutuyor ve Çin, İran, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerin önünde birinciliği kimseye kaptırmıyor.

10 yıl öncesinde ABD’nin Hindistan’dan gelen el yapımı halıları ülkeye sokmamak için yasak getirmesi söz konusuyken, bugün karşılıklı çabalar sayesinde endüstride çocuk emeğinin giderek azaldığını söyleyen Ramesh, Hindistan el yapımı halı üreticilerinin artık “Kaleen” adlı çocuk emeği kullanımı olmadığını tahhüt eden bir sertifika ile ürünlerini tüketiciye ulaştırdıklarını ve bu sertifikanın aleyhte yürütülen propagandalara karşılık verilmesi konusunda da son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca ülkenin her köşesinde çocuk emeği konusundaki yasaların ve yasakların hassasiyetle uygulanmasının önemini dile getirdi.

Ayrıntılı Bilgi